Obranné prostředky a zbraně z hlediska sebeobrany

15041x

Díky liberálním zákonům naší republiky je nošení zbraní soukromou osobou prakticky neomezované. Což je dobře. Neodbytně nám to ale nastoluje otázku, kterou zbraň je u sebe vhodné a dobré mít. Jako ve všech oborech zde panuje mnoho mýtů a pověr. Jeden člověk či systém je přebírá od dalšího bez osobních zkušeností – a dezinformace se tak šíří geometrickou řadou. SORUDO naštěstí i k tomuto problému přistupuje bez předsudků a rozhodli jsme se pro Vás zpracovat seznam spolu s charakteristikou jednotlivých položek. V první části se zaměříme na neletální zbraně.

Pokud se Vám ovšem nechce dlouho číst, rovnou vám prozradíme, že ideální sebeobranná zbraň je teleskopický obušek. Přijďte se s ním naučit.  Zde je ideální kurz 🙂

 

 

Osobní alarmy 
Osobní alarm není přímo zbraň, ale často se doporučuje zvláště ženám, jako prostředek sebeobrany. Dá se koupit i jako přívěšek na klíče, často bývá kombinovaný se svítilnou. Po vytržení pojistky vydává zvuk až 130 db. Což vypadá jako děsivé číslo, ale ve skutečnosti je to na úrovni hlasitého výkřiku. V místnosti to může být překvapující, ale na volném prostranství účinnost pochopitelně klesá. Výhodou je fakt, že pokud nedáte zpátky pojistku, zvuk trvá. Problémem je to, že přikrytí rukou zvuk velmi tlumí. Celé zařízení bývá z plastu, takže není problém ho rozšlápnout a tím pochopitelně zneškodnit. Zvuk je navíc velmi podobný automobilovému alarmu, takže si sami dovedete představit, jak moc velký zájem to vyvolá u kolemjdoucích. Pokud tipujete že žádný, máte úplnou pravdu.

Výhody: levný, má svítilnu

Nevýhody: omezená účinnost

Cena: cca 50,- Kč až 500,- Kč (modely se svítilnou a pepřovým sprejem)

Účinek: překvapí útočníka a dá čas utéct z místnosti,v ideálním případě hození do náručí

 

Pepřové spreje 

Dnes už tradiční výbava dámských kabelek. Většinou věc, na kterou ženy spoléhají, pokud se vrací domů večer tmavou ulicí. Je to “nesmrtící chemická zbraň, která má protivníka dočasně paralyzovat pomocí bolesti očí a dýchacích cest”
Dělí se do dvou kategorií. FOG a JET. Jet (proud) vystřikuje účinnou látku v podobě proudu tekutiny, přirovnáváme ji k proudu z injekční stříkačky. Účinný dosah je kolem 5-7 metrů. Díky intenzivnímu proudu není tak náchylný na povětrnostní podmínky. Zní to jako dobrá volba, ale plynou z toho i nevýhody. V reálné situaci málokdy poznáme, že útok hrozí už na 7 metrů, častěji je potřeba jej použít z bezprostřední blízkosti. V takovém případě je potřeba pečlivě mířit. Na metr je paprsek pepřáku opravdu tenký a je možné jím “přejet¨” přes útočníka, aniž byste zasáhli jakoukoliv citlivou část.
Fog (mlha) je spíše podobný laku na vlasy – vystříkne z něj oblak účinné látky do vzdálenosti cca 2m. Není potřeba přímý zásah, pokud útočník v tom oblaku je, pravděpodobně ho i vdechne. Což samozřejmě platí i o vás. Speciálně v místnosti je to problém, opatrní musíte bý i venku – při protivětru se plyn může klidně vrátit. Na rady “stříkejte to po větru” zapomeňte, v akutním stresu nebudete mít ani pomyšlení na to, abyste koukali odkud fouká…

Pepřový sprej se prodává v různých velikostech i tvarech, od kapesních až po služební modely určené k zavěšení na opasek. Jsou i modely kombinované se svítilnou, výhodou je potom snadnější zaměření zásahu, zejména za šera a tmy. Zajímavá je varianta pepřového pera či rtěnky – “zabalení” do známého předmětu zvyšuje moment překvapení.
Nevýhodou je malý obsah účinné látky daný velikostí předmětu.

Nicméně si představme, že se vám přes všechna úskalí povedlo zasáhnout útočníka a dostáváme se k zásadní otázce – jak to funguje?
Záleží na tom, jak je útočník odhodlaný, jaký má výcvik a jak moc je ochoten věřit tomu, že ho pepřový sprej zastaví.
My jsme testovali Police Tornado od firmy ESP – jeden z nejlepších, co v daném segmentu existuje . Testovalo nás to několik, vždy plný přímý zásah do nechráněného obličeje, otevřené oči. Zkoumali jsme, zda útočník doběhne a zda bude schopen zaútočit (například nožem).
Výsledky byly jednoznačné. Nejen že doběhne a zaútočí, ale je schopen útočit i dál. Útočník je schopen útočit dalších 30 sekund až minutu, zasadit desítky řezných ran nebo úderů, a ačkoliv nevidí, je schopen se podle zvuků a paměti plně orientovat v prostoru. (Videa připojená pod článkem)
Představa, že někomu stříknete něco do obličeje, on padne na zem a situace je vyřešená opravdu neodpovídá realitě. Účinek nastupuje až kolem minuty, trvá sice poté až hodinu a opravdu útočníka může paralyzovat, ale ta minuta může rozhodnout o vašem životě.
Pepřový sprej není úplně na nic, jak by se mohlo zdát, ale je potřeba ho umět „takticky používat“ a počítat s pozdním nástupem. Pokud se ale nespolehnete jen na něj a kombinujete ho s „údery a ústupem“, má svůj význam. I to je potřeba natrénovat. 🙂

Cena: od 100 kč.

Výhody: levný, dostupný, malý

Nevýhody: pozdní nástup účinku

Učinek: Zasažený zavírá oči, pálí ho zasažené části, obtížně se mu dýchá, fixuje se na svou bolest a po čase přestává útočit.

 

Guardian angel 

Firma Piexon vyvinula zajímavou variantu pepřového spreje. Účinná látka je zde rázově pod velkým tlakem vystříknuta na cíl, výrobce slibuje větší odolnost povětrnostním vlivům a silnější účinek v cíli. Celé zařízení je dvojranné a bez mířidel, což je jeho největší problém. Zasáhnout tak spolehlivě cíl vyžaduje trénink, což ovšem při ceně okolo 500 Kč za jeden Guardian není levná záležitost…

Výhody:  ignoruje vlivy počasí

Nevýhody: cena, špatně se míří, pouze dvě “rány”

Účinek: Stejné jako u pepřového spreje -zasažený zavírá oči, pálí ho zasažené části, obtížně se mu dýchá, fixuje se na svou bolest a po čase přestává útočit.

 

Elektrické paralyzery 

Klasický příklad Hollywoodského klišé. Všichni známe situaci, kdy je hlavní hrdina ze zálohy “uzemněn” malou jiskřící věcí… Paralyzer dělá výhružné zvuky, praská a jiskří, člověk podvědomě ucukne -strach z elektřiny je v každém z nás zakódovaný – ale “jediné, čeho je třeba se bát, je strach” (F.D.Roosevelt). Opět jsme „testovali“.  Opět nejvyšší model (Power max – 500 000 V, dvě 9V baterie). A opět bez toho, že by to způsobilo paralizaci. Zásah do ruky je opravdu legrační, zásah do krku nebo hlavy už začíná bolet – ale rozhodně ne natolik, že by to útočníka dovedlo zastavit. Výrobce udává, že zásah po dobu 3-5 sekund dostává zasaženého do bezvědomí, ovšem nedovedu si představit, že by byl někdo takový idiot, že by vás nechal přiblížit se velikou jiskřící věcí ke svému krku a ještě vás nechal držet to tam 5s… Je napájen bateriemi, které mají tendenci se vybíjet (zvlášť v zimě), účinek velmi závisí na oblečení útočníka. Kožená či péřová bunda ho činí zcela imunním.
Vyrábí se v různých tvarech a velikostech. Ty s velkým výkonem jsou tak velké, že je prakticky nejdou nosit v běžném životě, ty skladné jsou napájeny tužkovými bateriemi, takže jejich reálný účinek je daleko menší…. cena od 500 Kč do 3000 Kč.

Výhody: působí strašidelně

Nevýhody: nezastaví útočníka, špatně se nosí

Účinek: Zasaženým projede elektrický výboj (srovnatelný se zásahem elektrického ohradníku na zvířata)

Taser 

Taser je vynikající obranná zbraň. Místo bodového napětí (jako paralyzer) využívá přepětí nervové soustavy. To vyvolá okamžitou ztrátu vědomí. Je to velmi rychlé a spolehlivé. Ze zbraně vystřelí dva háčky až do vdálenosti 15m a pošlou do útočníka výboj – je možné i opakovaně a tím ho držet “pod kontrolou”. Zbraň se dá i přebít a použít znovu- není to ovšem příliš pohotové. Na kontaktní vzdálenost se dá taser použít dotykem jako paralyzer – bohužel i se stejnou účinností.Poslední dobou byly tasery označovány jako nebezpečné a nehumánní. Pokud si uvědomíme, že užití taseru je namístě tam, kde by bylo možno použít i pistoli, je předešlý argument jasně nesmyslný. Po zásahu taserem může být rizikový pád, ne samotný výboj. Pád na zem je jistě lepší varianta než 9 gramů rychlostí 340 m/s do žaludku…
Běžnému rozšíření brání zejména velikost a cena okolo 20 000Kč.

Výhody: účinek, dosah

Nevýhody: cena, velikost

Účinek: Okamžitá ztráta vědomí, dezorientace po probrání

 

 

 Plynovky 

Zjednodušeně řečeno je to mix mezi pistolí a pepřovým sprejem,
který přebírá nevýhody obou.
Je to drahé a velké jako pistole, účinek jako pepřový sprej. Po výstřelu z hlavně vylétne oblak pepřového spreje do vzdálenosti cca 4 metry. Přitom má velikost a vzhled reálné zbraně, takže se špatně nosí, je daleko poruchovější. Veliké riziko je i její vzhled – reakce protivníka jsou stejné, jako proti reálné zbrani. A můžu vás ujistit, že s plynovkou proti reálné pistoli opravdu nevyhrajete…. Cena od 1500 Kč.

Výhody: můžete z ní na silvestra střílet světlice 🙂

Nevýhody: všechno ostatní

Účinek: Stejné jako u pepřového spreje -zasažený zavírá oči, pálí ho zasažené části, obtížně se mu dýchá, fixuje se na svou bolest a po čase přestává útočit.

 Kraken 

Kraken je prostě úžasný.Vystřeluje běžné tenisové míčky rychlostí až 120 m/s které spolehlivě zastaví každého útočníka.Jako bonus umí až do 100m střílet slzné granáty a zásahové výbušky. (Ne že by to byla běžně využitelná vlastnost v sebeobraně, ale rozhodně potěší :- ) ) Při délce 80 cm to není ani zbraň pro běžné nošení, nicméně pro obranu doma to až tolik nevadí. Není ani běžně dostupná – my pro ni máme ale zkrátka slabost…

Výhody: nesmrtící a přitom účinná, dostřel

Nevýhody: velikost, dostupnost
Účinek: silný úder tenisovým míčkem zasaženého srazí na zem

 

Každá zbraň je tak dobrá, jak dobrý je člověk, co ji používá. Bez kvalitního výcviku a odhodlání vám nepomůže žádná zbraň. A platí to samozřejmě i naopak. Pokud se na žádnou zbraň nebudete fixovat, pokud budete vědět jak a hlavně za co a proč bojovat, vaše šance v jakémkoliv konfliktu budou mnohonásobně vyšší…..

Z předchozího přehledu to vypadá, že vlastně není zbraň, co by šla použít na sebeobranu. Tak to samozřejmě není – jak se dozvíte v druhém dílu článku.